SSH Bağlantısı Nedir? Nasıl Yapılır?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda SSH Bağlantısı Nedir? Nasıl Yapılır? konusunu birkaç başlık altında anlatacağım. Eğer sizde SSH Bağlantısı Nedir? veya SSH Bağlantısı Nasıl Yapılır? sorularının cevaplarını merak ediyorsanız doğru yerdesiniz 🙂 haydi gelin hep beraber bu soruların cevaplarını öğrenelim.

SSH Bağlantısı Nedir?

SSH kelimesinin açılımı Secure Shell‘dir. Secure Shell kelimesinin Türkçe anlamı ise Güvenli Kabuk demektir. SSH Bağlantısı genellikle bilgisayar ve sunucu arasında bağlantı kurmak için kullanılır. Uzaktaki sunucuya kendi bilgisayarımızdan bağlanarak işlem yapmak için SSH Bağlantısı yapmamız gerekir.

SSH Bağlantısı Nasıl Yapılır?

SSH Bağlantısı yapmak için bizlere yardımcı bir program gerekmektedir. SSH Bağlantısı için kullanılan en yaygın program ise PuTTY programıdır. SSH Bağlantısı yapmak için bilgisayarınızda PuTTY programı yüklü olmalıdır. Eğer PuTTY programı bilgisayarınızda yüklü değilse ve nasıl yükleneceğini bilmiyorsanız PuTTY Nedir? Nasıl Kurulur? başlıklı yazımızı okuyup PuTTY programını yükledikten sonra bu yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Eğer PuTTY programı bilgisayarınızda yüklü ise ve bağlantı yapacağınız sunucunun ip adresine, root kullanıcı adına ve root şifresine sahipseniz aşağıdaki adımları sırasıyla doğru bir şekilde uygulayarak SSH Bağlantısı yapabilirsiniz.

Adım 1:

PuTTY programını açın ve Hostname (or IP adress) yazan kısma sunucunuzun ıp adresini yazın. Connection Type bölümünde SSH seçeneğinin seçili olduğundan emin olduktan sonra open butonuna tıklayın.

Adım 2:

Karşınıza siyah bir CMD ekranı çıkacak. Bu kısımda kullanıcı adınızı istiyor. Bu adımda kullanıcı adınızı yazarak enter tuşuna basınız. Eğer herhangi bir değişiklik yapmadıysanız genellikle kullanıcı adı root olur. Eğer kullanıcı adınızdan emin değilseniz sunucuyu aldığınız şirketin size sunucu bilgilerini gönderdiği maile bakabilirsiniz. Eğer onu da kaybettiyseniz sunucu firmanız ile iletişime geçebilirsiniz.

Adım 3:

Kullanıcı adınızı yazıp enter tuşuna bastıktan sonra şifrenizi isteyecek. Şifrenizi bir yerden bakarak kendiniz klavye ile yazabilir veya bir yerde yazan şifreyi kopyalayıp sadece bir kez sağ tık yaparak yapıştırıp enter tuşuna basabilirsiniz. Bu kısımda önemli bir detay bulunuyor: şifreyi kendinizde yazsanız, kopyala yapıştır da yapsanız yazdığınız şifre *** şeklinde bile gözükmez. Şifre yazıldığı halde ekran sabit kalacak bir değişiklik olmayacaktır. Şifrenin yazılmadığını sanarak ekranı kapatmayın. Şifreyi yazıp enter tuşuna basın. Eğer şifreyi kopyala yapıştır yapacaksanız da kopyaladıktan sonra cmd ekranına sadece bir defa sağ tık yapmanız yeterli. Sağ tık yaptıktan sonra yapıştır seçeneği çıkmayacak zaten direkt yapışmış olacaktır. Yapıştırma işleminden sonra enter tuşuna basın.

Bu adımları sırasıyla ve doğru bir şekilde yaptıysanız SSH bağlantısını kurmuş olacaksınız. Eğer şifreniz doğru ise ekrana bir kaç satır yazı gelecek ve alt kısımda komutlar yazabileceğiniz bir satır olacak. Bu gelen yazılar hem çok fazla sunucu bilgisi içerdiği için güvenlik önlemi nedeniyle, hem de bu ekran bazı sunucu firmalarında değişiklik gösterebildiği için aşağıda fotoğraf vermiyorum. Ancak bu adımlardan sonra eğer Acces Denied hatası almadıysanız büyük ihtimalle SSH bağlantısı başarılı bir şekilde yapılmıştır. SSH bağlantısı ile yapılması gereken işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Evet arkadaşlar, bu yazımızda “SSH Bağlantısı Nedir? Nasıl Yapılır?” konusunu işledik. Yazımızı beğendiyseniz bunu yorum atarak belirtmeyi unutmayınız. Aklınıza takılan soruları da yorum atarak sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım 🙂

Numan KARA

Merhaba, ben Numan KARA. NBlack Software geliştirici ismiyle kendi oyunlarımı geliştirerek Google Play ve AppGallery'de yayınlamaktayım. Aynı zamanda Ben Yazılımcı (www.benyazilimci.com) web sitesinde yöneticilik ve içerik üreticiliği yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir