PuTTY Nedir? Nasıl Kurulur?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda PuTTY Nedir ? , PuTTY Nasıl Kurulur? ve PuTTY Ne İşe Yarar? gibi sorulara yanıt vermeye çalışacağım. Eğer sizin de öğrenmek istediğiniz bilgi bu başlıklardan en az birine uyuyorsa doğru yerdesiniz 🙂 Bu yazıda PuTTY Nedir ? , PuTTY Nasıl Kurulur? ve PuTTY Ne İşe Yarar? başlıklarını çok teknik detaya girmeden, her ihtiyacı olanın kolayca anlayabileceği bir sadelikte anlatmaya çalışacağım. Haydi gelin öğrenmeye başlayalım 🙂

PuTTY Nedir?

PuTTY programı sunucunuz ile SSH bağlantısı yapmanızı sağlayan açık kaynak kodlu bir programdır. Açık kaynak kodlu olduğu için ücretsiz bir şekilde indirip rahatlıkla kullanabileceğiniz basit ve küçük olduğu kadar oldukça işlevsel ve kullanışlı bir programdır.

PuTTY Nasıl Kurulur?

PuTTY Nasıl Kurulur? sorusunun cevabı bir kaç basit adımdan oluşuyor. Bu adımları bir kaç alt başlıkta inceleyelim.

Adım 1: PuTTY programını İndirin

Buraya tıklayarak PuTTY programını indirme sayfasına gidin ve bilgisayarınız 64 Bit ise “64-bit x86:” yazısının karşısındaki mavi yazıya tıklayarak, eğer bilgisayarınız 32 Bit ise “32-bit x86:” yazısının karşısındaki mavi yazıya tıklayarak PuTTY programını indirin.

Adım 2: İndirdiğiniz Kurulum Dosyasını Açın

İndirdiğiniz PuTTY kurulum dosyasını bilgisayarınızın indirilenler klasöründen bularak açın.

Adım 3: Gerekli Kurulum Adımlarını Tamamlayın

Kurulum dosyasını açtıktan sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Next diyerek bir sonraki ekrana geçin.

Next dedikten sonra karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Bu ekranda PuTTY programının kurulacağı yolu gösteriyor. Eğer bir değişiklik yapmak istemezseniz olduğu gibi bırakıp Next butonuna basabilirsiniz. Eğer kurulum yapılacak yolu değiştirmek isterseniz Change butonuna tıklayarak kurulumun yapılmasını istediğiniz yeni yolu seçerek Next butonuna basabilirsiniz.

Next butonuna bastıktan sonra karşınıza aşağıdaki resimdeki gibi bir ekran çıkacak. Bu ekranda hangi seçeneklerin kurulup kurulmayacağını soruyor. Bu kısımda yapacağınız herhangi bir değişiklik programın düzgün yüklenememesine ve düzgün çalışmamasına yol açabilir. Bu nedenle bu ekranı olduğu gibi bırakıp Install butonuna basarak PuTTY kurulum işlemini başlatmanızı öneririm.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra Finish butonuna basarak PuTTY kurulumunu tamamlayabilirsiniz.

PuTTY Ne İşe Yarar?

PuTTY Programı, sunucunuz ile kendi bilgisayarınız arasında bağlantı kurmanıza yarar. PuTTY Programı yardımıyla sunucunuz ile SSH bağlantısı yaptıktan sonra sunucunuzda bazı kod satırları ile yapmanız gereken işlemleri yapmanıza olanak sağlar. Kısaca özetlemek gerekirse, PuTTY programı sunucunuz ile bilgisayar arasında SSH bağlantısı kurmanıza yarar.

Evet arkadaşlar, bu yazımızda “PuTTY Nedir? Nasıl Kurulur?” konusunu işledik. Yazımızı beğendiyseniz bunu yorum atarak belirtmeyi unutmayınız. Aklınıza takılan soruları da yorum atarak sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım 🙂

Numan KARA

Merhaba, ben Numan KARA. NBlack Software geliştirici ismiyle kendi oyunlarımı geliştirerek Google Play ve AppGallery'de yayınlamaktayım. Aynı zamanda Ben Yazılımcı (www.benyazilimci.com) web sitesinde yöneticilik ve içerik üreticiliği yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir