cPanel Üzerinden Site Yedeği Alma

Merhaba arkadaşlar, bu gün sizlere bin bir emek vererek açtığımız web sitemizin her hangi bir nedenle çökmesi veya dosyalarımızın silinmesi durumunda sitemizi geri döndürmeye yarayan yedekleme işleminin nasıl yapıldığını anlatacağım.

Farz edelim ki bin bir güçlükle açtığımız web sitesi yaptığımız hata nedeniyle çöktü ve eskisi gibi çalışmamaya başladı veya dosyaları silindi. Böyle bir durumda yapabileceğimiz en iyi şey sitemizi sağlıklı çalıştığı bir zamana döndürmek. Bunu yapmak ise sitemizin yedeğini alarak mümkün. Haydi gelin bunu nasıl yapacağımızı öğrenelim.

cPanel Üzerinden Site Yedeği Nasıl Alınır ?

Unutmayın, yedekleme işlemini siteniz sağlıklı şekilde çalışırken yapmanız gerekmektedir. Böylelikle sitenizde bir sorun olduğunda aldığınız yedeğe geri dönebilirsiniz. En iyi yöntem her gün yedek almaktır.

İlk öncelikle sitemize ait cPanel sistemine giriş yapalım. Daha sonra karşımıza çıkan ekrandan Yedekleme Sihirbazı seçeneğini seçelim.

cPanel Üzerinden Site Yedeği Alma
cPanel Üzerinden Site Yedeği Alma

Karşımıza çıkan ekrandan Backup seçeneğini seçelim.

cPanel Üzerinden Site Yedeği Alma

Daha sonra karşımıza çıkan ekrandan Tam Yedekleme seçeneğini seçelim.

Son olarak çıkan ekranda yedekleme hedef yerini Giriş Dizini seçelim ve e-posta kısmında geçerli bir e-posta olduğundan emin olarak yedek oluştur butonuna basalım.

cPanel Üzerinden Site Yedeği Alma

Bu şekilde yedek alma işlemini tamamlamış oluyoruz. Yedek alma işlemi tamamlandığında size cPanel tarafından site yedeğinizin tamamlandığını bildiren bir e-posta gönderilecektir.

Evet arkadaşlar, bu yazımızda “cPanel Üzerinden Site Yedeği Alma” konusunu işledik. Yazımızı beğendiyseniz bunu yorum atarak belirtmeyi unutmayınız 🙂

Numan KARA

Merhaba, ben Numan KARA. NBlack Software geliştirici ismiyle kendi oyunlarımı geliştirerek Google Play ve AppGallery'de yayınlamaktayım. Aynı zamanda Ben Yazılımcı (www.benyazilimci.com) web sitesinde yöneticilik ve içerik üreticiliği yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir