Xiaomi Telefonlarda Görüşme Yaparken Yanlışlıkla Mikrofonu Kapatma Sorunu Nasıl Çözülür?

İçindekiler

Merhaba arkadaşlar, sizde Xiaomi telefon kullanıcısıysanız görüşme yaparken mikrofonun kendiliğinden kapanıp görüşmeyi alt üst etmesi sorununu defalarca yaşamış olabilirsiniz. Dert etmeyin, bunun basit bir kaç adımdan oluşan bir çözümü var!

Sorun Neyden Kaynaklanıyor?

Çözüme geçmeden önce bu hatanın neyden kaynaklandığına bir bakalım. Tüm akıllı telefonlarda görüşme yaparken telefonu kulağımıza götürdüğümüz kısımda bir yakınlık sensörü bulunur. Görüşme yapmak için telefonu kulağımıza götürdüğümüzde yakınlık sensörü yardımıyla telefonu kulağımıza yakın bir konumda tuttuğumuz anlaşılır ve ekran otomatik olarak kapatılır. Bu sayede görüşme sırasında yanağımız ile herhangi bir yanlış işlem yapmamız engellenir. Xiaomi marka cep telefonlarında bu sensör tam anlamıyla iyi çalışmayabiliyor. Biz telefonu kulağımıza götürdüğümüzde ekran açık kalıyor ve yanlışlıkla yanağımızla ekrandaki “Sesi Kapat” tuşuna basarak mikrofonu kapatabiliyoruz. Bu da sesimizi karşı tarafa iletmemizi engelleyerek görüşmeyi alt üst ediyor.

Sorun Nasıl Çözülür?

Bu sorunu çözmenin çok basit bir yolu bulunmakta. Telefon ayarlarıyla hiç oynamadan, herhangi bir program kurmadan bu sorunu çok basit iki üç adımı uygulayarak çözebilirsiniz. İşte yapmanız gereken o adımlar:

  • Görüşme penceresindeyken telefonun alt menüsündeki orta tuşa basın.

Bu işlemi yaptığınızda telefonunuzun ana ekranına döneceksiniz.

  • Telefonunuzun ana ekranına döndüğünüz zaman görüşmeyi kapatmadan ekranı kilitleyin.

Ekranınızı kilitlediğiniz zaman telefonunuz yukarıdaki şekilde gözükecek. Bu şekilde rahatlıkla telefonda görüşme yapabilirsiniz. Telefon ekranı kapalı olduğu için yakınlık sensörü düzgün çalışmasa ve yanağınız ile ekrana dokunsanız bile her hangi bir şekilde mikrofonu kapatamayacaksınız. Bu şekilde görüşmenizi sorunsuz şekilde yapabilirsiniz. Görüşme bittiğinde ekran kilidinizi açıp görüşmeyi sonlandırabilirsiniz.

Evet arkadaşlar, yukarıda anlattığım bir kaç çok basit adımı uygulayarak telefon görüşmelerinizi alt üst olmaktan kurtarabilirsiniz. Tabii bu adımları her telefon görüşmesinde yapmanız gerekli. “İyi de bu telefondaki yakınlık sensörünün doğru şekilde çalışmasını sağlayıp sorunu çözmüyor ki!” Diyebilirsiniz, haklısınız. Ancak bu işlemi uygulamak hem çok basit hem de telefon ayarlarıyla oynamanıza gerek kalmıyor. Bu nedenlerden dolayı telefon ayarlarıyla oynayıp telefonu bozarsam? korkusunu yaşamadan bu yöntemi kullanarak çözüme ulaşabilirsiniz.

Evet arkadaşlar, bu yazımızda “Xiaomi Telefonlarda Görüşme Yaparken Yanlışlıkla Mikrofonu Kapatma Hatası Nasıl Çözülür?” konusunu işledik. Yazımızı beğendiyseniz bunu yorum atarak belirtmeyi unutmayınız. Aklınıza takılan soruları da yorum atarak sorabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım 🙂

Numan KARA

Merhaba, ben Numan KARA. NBlack Software geliştirici ismiyle kendi oyunlarımı geliştirerek Google Play ve AppGallery'de yayınlamaktayım. Aynı zamanda Ben Yazılımcı (www.benyazilimci.com) web sitesinde yöneticilik ve içerik üreticiliği yapmaktayım.

2 thoughts to “Xiaomi Telefonlarda Görüşme Yaparken Yanlışlıkla Mikrofonu Kapatma Sorunu Nasıl Çözülür?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir