eSim nedir ?

Merhaba dostlar, bu yazımda ülkemizde 1 Ocak 2021 tarihinde kullanıma sunulacak olan eSim teknolojisini anlatacağım.

Artık 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren ülkemizde şuan yaygın olarak kullandığımız plastik sim kartlar yerine fiziki olmayan eSim teknolojisini kullanabiliyor olacağız. eSim kelimesinin başında bulunan “e” harfi İngilizce “embedded” kelimesinden geliyor. embedded kelimesi Türkçede gömülü demek. Yani eSim kelimesi Gömülü Sim Kart anlamına geliyor.

eSim teknolojisinin yaygınlaşması ile birlikte telefonlarda görmekte alışık olduğumuz sim kart girişleri kaldırılacak. Fiziki plastik bir sim kart değil de telefonun içinde gömülü olarak gelen eSim‘i kullanacağız. Bu sim kartını sökme ve çıkarma şansımız olmayacak. Yani sim kart olarak telefonun içindeki bir çipi kullanıyor olacağız.

eSim ile birlikte telefonumuzda bir çok sim kart kullanabiliyor olacağız. Ayrıca sim kart çıkarılıp takılamadığı için sim kartın çalınması da söz konusu olmayacak. Pilastik bir kart yerine telefonun içinde gömülü olduğu için de çevre kirliliği önlenmiş olacak.

eSim uzaktan yetkilendirilebilir olduğu için operatör değişikliklerinde sim kartını değiştirmemize gerek kalmayacak. Bu da bize büyük bir kolaylık sağlamış olacak.

Evet arkadaşlar, bu yazımızda “eSim Nedir?” konusunu işledik. Yazımızı beğendiyseniz bunu yorum atarak belirtmeyi unutmayınız 🙂

Numan KARA

Merhaba, ben Numan KARA. NBlack Software geliştirici ismiyle kendi oyunlarımı geliştirerek Google Play ve AppGallery'de yayınlamaktayım. Aynı zamanda Ben Yazılımcı (www.benyazilimci.com) web sitesinde yöneticilik ve içerik üreticiliği yapmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir