Unity Dersleri #1: Oyundaki Tüm Sesleri Sessize Alma

Merhaba dostlar, bu yazımda sizlere Unity oyun motoru ile yaptığınız oyunlardaki tüm sesleri sessize alma ayarını göstereceğim.

Diyelim ki oyununuza ses efektleri ve fon müzikleri eklediniz, ama bu sesleri kapatmak için ayar eklemezseniz seslerden rahatsız olan oyuncular oyununuzu silebilir ve oyuncu kaybedebilirsiniz.

Bu sorunları yaşamamak için birkaç satır kod ile yapabileceğiniz bir ayar var.

ilk olarak ses aç diye bir void oluşturalım.

Public void SesAc() { }

daha sonra bu voidin içine oyundaki tüm sesleri açacak kodu yazalım.

Public void SesAc() { AudioListener.volume = 1; }

daha sonra SesKapa diye bir void oluşturalım ve oyundaki tüm sesleri kapatacak kodu yazalım.

Public void SesKapa() { AudioListener.volume = 0; }

Son olarak unity arayüzünden SesAç ve SesKapat diye iki buton oluşturalım ve SesAç butonuna SesAç fonksiyonunu, SesKapa butonuna ise SesKapa fonksiyonunu atayalım.

İşem bu kadar, artık SesAç butonuna tıkladığınızda oyundaki tüm sesler açılacak, SesKapa butonuna tıklayınca oyundaki tüm sesler kapanacak.

Evet arkadaşlar, bu yazımızda “Oyundaki Tüm Sesleri Sessize Alma” konusunu işledik. Yazımızı beğendiyseniz bunu yorum atarak belirtmeyi unutmayınız 🙂

Numan KARA

Merhaba, ben Numan KARA. NBlack Software geliştirici ismiyle kendi oyunlarımı geliştirerek Google Play ve AppGallery'de yayınlamaktayım. Aynı zamanda Ben Yazılımcı (www.benyazilimci.com) web sitesinde yöneticilik ve içerik üreticiliği yapmaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir