WordPress Güvenlik Önlemleri #1: WordPress Admin Paneli Adresini Değiştirme

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda wordpress altyapılı blog sitesine sahip olan kişileri çok yakından ilgilendiren bir konuyu işleyeceğim.

Bildiğiniz gibi WordPress hem ücretsiz hemde açık kaynak kodlu olan bir blog scriptidir. Ve dünyadaki milyonlarca blog WordPress kullanmaktadır. WordPress Verilerine göre wordpress alt yapılı sitelerde her ay 70 Milyon yazı paylaşılmakta. Tabii ki bu kadar popüler bir alt yapıya sahip olan sitelerinde güvenlik ihtiyaçları oluyor. Çünkü bu kadar yaygın bilinen scriptin admin paneli adresi gibi gizli olması gereken bilgileri de çok sayıda insan tarafından biliniyor.

WordPress sitenizi lk açtığınızda yönetici panelinize site adresinizin sonuna /wp-admin yazarak ulaşabilirsiniz. Bu sizin admin paneline ulaşmanız için kolay olduğu kadar sitenize zarar vermek isteyen kişiler içinde kolaylık oluşturmakta. Bu nedenle admin panelinizin adresinizi sadece sizin bileceğiniz istediğiniz bir adresle değiştirmeniz gerekmektedir.

WordPress admin paneli adresi değiştirme işlemi için ilk olarak sitemizin admin paneline giriş yapalım ve Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izleyelim. Ve eklenti arama kısmına WPS Hide Login yazalım ve ilk eklentiye yükle diyelim. Yükledikten sonra eklentiyi etkinleştirelim ve sol panelden “Ayarlar” sekmesine tıklayalım. Daha sonra en aşağı indiğimizde WPS Hide Login yazan kısımdaki Login Url yazan kısma /wp-admin yerine ne yazınca admin paneline gitmesini istiyorsak onu yazalım.

WordpressAdminPaneliAdresiDeğiştirme
WordPress Admin Paneli Adresi Değiştirme

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi Login Url kısmına 123 yazarsanız bundan böyle tarayıcınıza www.siteadresiniz.com/123 yazdığınızda sitenize ait admin paneline gidecektir. www.siteadresiniz.com/wp-admin yazdığınızda ise bu sayfa bulunamadı hatası verecektir. Login Url kısmına istediğimiz kelimeyi yazdıktan sonra aşağıdaki Değişiklikleri Kaydet butonuna tıklayın. Ve WordPress admin paneli adresi değiştirme için yapmanız gereken tüm işlemler tamam 🙂

Bundan böyle sitenize dışarıdan giren her hangi bir kullanıcı site admin panelinizin adresini bilmediği için admin paneli sayfasına ulaşılamayacak. Böylece admin paneliniz daha güvende olacak.

Evet arkadaşlar, bu yazımızda “Wordpress Admin Paneli Adresini Değiştirme” konusunu işledik. Yazımızı beğendiyseniz bunu yorum atarak belirtmeyi unutmayınız ☺️

Numan KARA

Merhaba, ben Numan KARA. NBlack Software geliştirici ismiyle kendi oyunlarımı geliştirerek Google Play ve AppGallery'de yayınlamaktayım. Aynı zamanda Ben Yazılımcı (www.benyazilimci.com) web sitesinde yöneticilik ve içerik üreticiliği yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir