Skip to main content

Web Sitesi Hızı Nasıl Ölçülür?

Site Hızı Nasıl Ölçülür?
Site Hızı Nasıl Ölçülür?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda daha çok web sitesi sahiplerini ilgilendiren bir konuyu işleyeceğiz.

Bir web siteniz var ve sitenizin ne kadar hızlı olduğunu merak mı ediyorsunuz? Bunun için yapmanız gereken web site hızı ölçme aracıyla web sitenizin hızını ölçüp eğer istediğiniz hızda değilse sitenizi hızlandırmak için işe koyulmak.

Web sitemizin hızını ölçmek için bir çok web sitesi hızı ölçme aracı var. Biz bunların içinden Google’a ait olan PageSpeed Insights aracını kullanacağız.

Site Hızı Nasıl Ölçülür?

PageSpeed Insights aracına girdiğimizde karşımıza yukarıdaki gibi bir sayfa çıkacak. Bu sayfada “Bir web sayfası URL’si girin” yazan kutucuğa site adresimizi yazıp “Analiz Et” butonuna tıklayalım.

Site Hızı Nasıl Ölçülür?

Br süre sitemiz analiz edildikten sonra karşımıza site hız verilerimizi bildiren bir ekran çıkacak.

Site Hızı Nasıl Ölçülür?
Sitenizin Mobil Cihazlardaki Hızını Gösteren Ekran

Yukarıda gördüğünüz görselde sitenizin mobil cihazlarda hızını gösteren ekran yer alıyor. Sol üst kısımdaki “Masaüstü” seçeneğini seçerek sitenizin masaüstü cihazlarda hızını gösteren ekrana ulaşabilirsiniz.

Site Hızı Nasıl Ölçülür?
Sitenizin Masaüstü Cihazlardaki Hızını Gösteren Ekran

Biraz aşağı indiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak.

Site Hızı Nasıl Ölçülür?

Bu ekranda,

Site hız verileri yazan kısımda sitenizin kaç sn de yüklendiğini bildiren verileri göreceksiniz.

Site görüntüleri yazan kısımda sitenizin son halini gösteren görselleri göreceksiniz.

Hızlandırma Önerileri yazan kısımda sitenizi hızlandırmanız için yapmanız gereken bir kaç uygun denetimi göreceksiniz.

Başarılı Olan denetimler kısmında üzerine tıkladığınızda sitenizde uyguladığınız ve site hızınızın artışında başarılı olan denetimleri gçrürsünüz.

Site hızınızı ölçmek işte bu kadar kolay. Site hızınızı ölçtükten sonra eğer siteniz yavaş ise önerilen denetimleri uygulayarak web sitenizi hızlandırabilirsiniz.

Evet arkadaşlar, bu yazımızda “Web Sitesi Hızı Nasıl Ölçülür?” konusunu işledik. Yazımızı beğendiyseniz bunu yorum atarak belirtmeyi unutmayınız 🙂

Numan KARA

Numan KARA, NBlack Software geliştirici ismiyle Google Play'de android oyun ve uygulamalar geliştirmekte. Ben Yazılımcı ismi ile @benyazilimci instagram sayfasında ve www.benyazilimci.com web sitesinde yazılım ve teknoloji ile ilgili içerikler paylaşmaktadır.Kendisi NBlack Software ve NBlack Software'a bağlı diğer hizmetlerin (Ben yazılımcı instagram ve web sayfası) kurucusudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir