Programsız Driver Güncelleme Nasıl Yapılır ?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda herkesin ihtiyaç duyduğu ama bazılarımızın nasıl yapılacağını bilmediğinden dolayı yaparken zorlandığı Driver güncelleme konusuna değineceğim.

Bildiğiniz gibi bilgisayarımızda kullandığımız her bileşenin (ekran kartı,mouse,klavye vb) driver yazılımları var. Bu yazılımlar ilgili bileşenin bilgisayarımızda çalışmasını sağlayan yazılımlardır. İlgili bileşenin daha sağlıklı çalışabilmesi için ise belirli aralıklarla bu yazılımları güncellememiz gerekir. Peki driver güncellemesi nasıl yapılır? Bu işlem için çeşitli programlar olsa da bu yazımda sizlere hiç bir ek programa ihtiyaç duymadan nasıl driver yazılımlarının güncellendiğini göstereceğim.

Programsız Driver Güncelleme İşlemleri:

İlk olarak başlat menüsündeki arama kısmına “Aygıt yöneticisi” yazarak aratalım ve “Aygıt Yöneticisi” yazan seçeneği seçerek açalım.

Programsız Driver Güncelleme Nasıl Yapılır ?
Programsız Driver Güncelleme Nasıl Yapılır ?

Karşımıza yukarıdaki görselde olduğu gibi bir ekran çıkacak. Burada bilgisayarımızdaki bileşenlerin kategorilerini görüyorsunuz. İlk kategorinin yan tarafındaki üçgene tıklayalım ve altında çıkan bileşenin üzerine sağ tıklayıp “Sürücü Yazılımını Güncelleştir” seçeneğini seçelim.

Programsız Driver Güncelleme Nasıl Yapılır ?

Bu işlemi yaptıktan sonra karşımıza çıkan ekrandan “Güncel Sürücü Yazılımını Otomatik Olarak Ara” Seçeneğini seçelim.

Programsız Driver Güncelleme Nasıl Yapılır ?

Bu seçeneği seçtikten sonra bilgisayar otomatik olarak o bileşenin güncel yazılım driver sürümünü kontrol etmeye başlayacak.

Programsız Driver Güncelleme Nasıl Yapılır ?

Kontrol işlemi sırasında eğer driver yazılımınız güncel değilse otomatik olarak driver yazılımınız güncellenecek. Eğer driver yazılımınız güncelse karşınıza “Aygıtınız için en iyi sürücü yazılımı zaten yüklü ” yazan bir ekran çıkacak.

Bu işlemleri tüm bileşenlere uygulayarak tüm driver yazılımlarınızı programsız bir şekilde güncelleyebilirsiniz.

Evet arkadaşlar, bu yazımızda “Programsız Driver Güncelleme Nasıl Yapılır ?” konusunu işledik. Yazımızı beğendiyseniz bunu yorum atarak belirtmeyi unutmayınız   🙂

Numan KARA

Merhaba, ben Numan KARA. NBlack Software geliştirici ismiyle kendi oyunlarımı geliştirerek Google Play ve AppGallery'de yayınlamaktayım. Aynı zamanda Ben Yazılımcı (www.benyazilimci.com) web sitesinde yöneticilik ve içerik üreticiliği yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir