WordPress Güvenlik Önlemleri #3: Admin Kullanıcı Adını Sıradan Bir İsim Olarak Belirleme

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda WordPress güvenliği için çok önemli bir konuya değineceğim. Hatırlarsanız önceki yazılarımızda WordPress Admin Paneli Adresini Değiştirme ve Yanlış Giriş Sayısını Azaltmakonularını işlemiştik. Bu yazımızda işleyeceğimiz konu da en az bunlar kadar önemli.

Diyelim ki, wordpress tabanlı yeni bir web sitesi açmak istiyorsunuz, Admin hesabı için kullanacağınız kullanıcı adı ne olurdu? Admin mi? O halde büyük bir hata yaptınız demektir! Neden mi? Sitenizin giriş sayfasının sitenize zarar vermek isteyen kişiler tarafından bulunduğunu düşünün sizce ilk deneyecekleri kullanıcı adı ne olur? Tabii ki de Admin. Yani siz kullanıcı adınızı basit bir şekilde Admin koyarsanız sitenize zarar vermek isteyen kişilere büyük bir kolaylık sağlamış olacaksınız. Çünkü kullanıcı adını denemek için akla gelen ismi seçmiş oluyorsunuz. Şifrenizde basit bir şey ise geçmiş olsun diyelim 🙂

Ama admin koymayıp daha farklı ve sizin bileceğiniz bir isim koyarsanız sitenize zarar vermek isteyen kişileri biraz daha zorlamış olursunuz.

Diyelim ki sitenize zarar vermek isteyen kişiler kullanıcı isimleri rastgele tahmin edecek kadar acemi değiller, ve sitenizin veri tabanına eriştiler. Ve karşılarına 5 adet hesap çıktı. Ve bu hesaplardan birinin ismi admin, o zaman işleri çok kolay çünkü bir hesap üzerinde çalışacaklar.

O yüzden hiç bir zaman admin hesabı kullanıcı adını Admin yapmayın. Ve kullanmasanız dahi birden çok kullanıcı oluşturun. Bu sayede sitenize zarar vermek isteyen kişilerin karar vermeleri zorlaşacaktır.

Evet arkadaşlar, bu yazımızda “WordPress Güvenlik Önlemleri #3: Admin Kullanıcı Adını Sıradan Bir İsim Olarak Belirleme” konusunu işledik. Yazımızı beğendiyseniz bunu yorum atarak belirtmeyi unutmayınız 🙂

Numan KARA

Merhaba, ben Numan KARA. NBlack Software geliştirici ismiyle kendi oyunlarımı geliştirerek Google Play ve AppGallery'de yayınlamaktayım. Aynı zamanda Ben Yazılımcı (www.benyazilimci.com) web sitesinde yöneticilik ve içerik üreticiliği yapmaktayım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir